دانلود مقاله و تحقیق word با فرمت doc قابل ویرایش
افزودن به علاقه مندی ها

به اشتراک گذاری:

دانلود تحقیق رایگان زندگینامه شهید مهدی رجب بیگی

دانلود مقاله رایگان
 • خلاصه
 • فهرست
 • خلاصه تحقیق رایگان زندگینامه شهید مهدی رجب بیگی

  سال 1336 شهر دامغان شاهد ولادت کودکی بود که «مهدی» نام گرفت تا هدایتگر خیل عظیمی از جوانان و نوجوانان این سرزمین باشد. دیری نپایید که خانواده عزم تهران کرده و در محله جنوب شهر، کوچه رضایی زندگی پرمعنویتی را آغاز نمودند. هرچه از دوران تحصیل اش می گذشت نبوغ و استعداد فوق العاده او بیش از پیش خودنمایی می کرد. گذشت لحظات، فرصت هایی طلایی بود تا او کتاب های بیشتری را مطالعه کرده و مشتری ثابت کتابخانه محله و مدرسه گردد تا جایی که قبل از پایان مقطع دبیرستان، کتب مذهبی بسیاری را خوانده بود.

  حسن خلق مهدی، او را چهره ای محبوب و مورد احترام در میان اقوام و آشنایان نموده و تواضع و فروتنی اش زبانزد خاص و عام بود. از دوران کودکی کمک به اقشار محروم و مستضعف را آغاز کرد و حتی در دوران دانشجویی اش نیز معلمی و تدریس خصوصی را از خانه های بالای شهر با پول های هنگفت رها نمود و پس از پیگیری های مکرر، آرزوی  دیرینه اش که معلمی در مدارس جنوب شهر بود تحقق یافت. دیری نپایید که دانش آموزان از هر طیف و سلیقه سیاسی و عقیدتی، شیفته مرام و مسلک آن بنده پاک الهی گردیدند و از دامن آلوده گروهک های منافق و منحرف رسته و به جبهه خط امامی ها پیوستند. بنده ای که تا پاسی از شب به تجهد و رازونیاز با معبود خویش مشغول بوده و بسیاری از روزها را نیز روزه می داشت.

  سال 1354 و قبولی مهدی در رشته مهندسی راه و ساختمان نقطه عطفی گردید در جنبش دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران؛ و شور و نشاط توأم با تدبیر و شجاعت مهدی، بسیاری از دانشجویان را حرکتی اسلامی بخشید بویژه آنکه به انتخاب دانشجویان، او نماینده کلاس گردیده و در کنار مسئولیت هایی همچون اداره کتابخانه اسلامی دانشکده و عضویت در شورای مرکزی دانشجویان، شاگرد ممتاز دانشکده بود. فعالیت های صنفی - سیاسی اش، وابستگان رژیم منحوس پهلوی را به زحمت انداخته و همواره تحت تعقیب ساواک بود. بویژه آنکه در دورانی که خواندن نماز از سوی رژیم، فعالیت سیاسی محسوب می شد خیلی اوقات مهدی، پیش نماز مسجد دانشگاه بود. ابتکار او در برگزاری برنامه های کوهنوردی برای جدایی کامل جوانان از گروهک منافقین و انسجام آنها در فعالیت های مذهبی به ثمر نشست و اینگونه تظاهرات ها و راهپیمایی های گوناگونی را سازماندهی و اجرا کرد که در دوران انقلاب با پخش فیلم و اسلاید و دیگر کارهای تبلیغی در میان راهپیمایان بویژه روشنگری در مساجد تهران به اوج خود رسید تا جایی که پس از بازگشایی مجدد دانشگاه ها، «سازمان دانشجویان مسلمان دانشکده فنی» را بوجود آورده و مهدی مسئول انتشار نشریه دانش آموزی «هجرت» گردید.

  آنچه هر قلم رانی را از توصیف زندگانی پر فراز و نشیب مهدی عاجز می نماید روح متعالی، شخصیت منحصر به فرد و چند بعدی اوست که شایسته دانستیم رشحه ای از حیات معنوی اش را اینگونه بازروایی نماییم.

   1) معلمی دلسوز: رفتار جذاب و حضور مستمر مهدی در میان دانش آموزان، موجب حیرت و شگفتی تمامی مسئولان و معلمان مدارس بود که توانسته بود درس ریاضی را با  آموزه های دینی ممزوج نماید، و اینگونه بود که بیش از هزار نفر از دختران و پسران شاگردش، اشک فراق در شهادت آن شمع ابدی ریختند.

   2) دانشجویی فعال و مبارز: از طراحان و فعالان اصلی در برگزاری تجمعات دانشجویی و مردمی بوده و محور اصلی ساختن شعار و نیز فریادگر شعارها از حنجر انقلابی خویش بود.

  نقش روشن مهدی در تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، نام او را نیز در زمره «فاتحان لانه» ثبت نمود و «نماینده دانشجویان پیرو خط امام(ره)» و «مسئول برگزاری گردهمایی جنبش های آزادی بخش جهان» در تهران گردید.

  بسیاری از اطلاعیه ها و بیانیه های جنبش دانشجویی را می نوشت و گاه با کلام قرّاء خویش در اجتماعات مردمی بویژه نماز جمعه تهران قرائت می نمود. مهدی در مقابل دشمنان، سرسخت و در مواجهه با دوستان بسیار مهربان بود. هیچیک از گروه های منحرف، حریف مباحثه و مناظره با او نبودند و در مقابل تمام نحله های فکری، پیروزمندانه غالب می گردید.

   3) روزنامه نگاری بصیر: پیرامون تمام وقایع و اتفاقات روز قلمرانی می کرد و از      تحلیل های عمیق سیاسی تا  مقالات طنز و فکاهی را بسیار بلیغ و فصیح می نگاشت و در روزنامه ها و نشریات چاپ می نمود. در تمامی حوزه های بین المللی و داخلی مواضعی صریح و شفاف اتخاذ کرده و فرمانده پیروز جنگ نرم در مقابله با امپریالیسم، لیبرالیسم و پیاده نظام استکبار و صهیونیسم در داخل کشورمان بویژه روشنگری نسبت به جنایات فرقه منحرف منافقین بود و سدی آهنین در برابر سلطه فرهنگی و سیاسی استکبار جهانی بوده و هیچ امتیازی را برای جریانات روشنفکری قائل نبود و در این راه، جز چند ساعتی در شبانه روز استراحت نمی کرد. مقالات و تحلیل های این شهید بزرگوار با نام مستعار «م . فنی» به چاپ می رسید و برای همگان معما شده بود که «م . فنی» با این نوشته های تند و تیز چه کسی است؟!

   4) جهادگری عاشق و خستگی ناپذیر: مهدی از همان دوران ابتدایی کمک به محرومین را آغاز کرد، آنجا که مستخدم مدرسه شان توان کارنداشته و او که دانش آموز ابتدایی بود صبح ها زودتر به مدرسه رفته و ظهرها هم دیرتر می آمد تا مدرسه را تمیز کند.

 • فهرست تحقیق رایگان زندگینامه شهید مهدی رجب بیگی

مقالات مرتبط

Cached 1396/06/25
دانلود تحقیق زندگینامه شهید حجت الاسلام والمسلیمن فضل الله محلاتی

دانلود تحقیق زندگینامه شهید حجت الاسلام والمسلیمن فضل الله محلاتی

 • مشاهیر و بزرگان
 • ۱۹
 • انسانها همواره در روند زندگی خود، برای این که بتواند به مقاصد و اهداف متعالی خود برسند، نیازمند شاخصهایی هستند تا در سیر خود، به سوی مقصود، از خظر انحراف مصون باشند. در تمام ادیان الهی، وجود راهنما و دلیل راه و «الگو»یی که پیش روی مؤمنان، ...

دانلود تحقیق زندگینامه شهید محمد على رجایى

دانلود تحقیق زندگینامه شهید محمد على رجایى

 • مشاهیر و بزرگان
 • ۸
 • محمد علی رجایی<br>محمد علی رجایی (۱۳۱۲ خ / ۱۹۳۳ م در قزوین - ۸ شهریور ۱۳۶۰ / ۳۰ اوت ۱۹۸۱ م) سیاست‌مدار ایرانی بود.<br>او از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۱ در دولت بنی صدر، نخست وزیر ایران بود و پس از برکناری بنی‌صدر برای مدت کوتاهی دومین رئیس جمهور ...

دانلود تحقیق سردار عشق زندگینامه شهید دکتر مصطفی چمران

دانلود تحقیق سردار عشق زندگینامه شهید دکتر مصطفی چمران

 • مشاهیر و بزرگان
 • ۳۱
 • سخن گفتن از شهیدی با ابعاد گوناگون، ‌از اسوه ‏ای که جمع اضداد بود، از آهن و اشک، ‌از شیر بیشه نبرد و عارف شب‏های قیرگون، از پدر یتیمان و دشمن سرسخت کافران ، بسیار سخت بلکه محال است سخن گفتن از شهید دکتر مصطفی چمران، این مرد عمل و نه مرد سخن، این ...

دانلود تحقیق زندگینامه شهید مهندس جواد تندگویان

دانلود تحقیق زندگینامه شهید مهندس جواد تندگویان

 • مشاهیر و بزرگان
 • ۱۱
 • واد تندگویان درسپیده‌دم روز 26 خرداد سال 1329 هجری شمسی پا به عرصه هستی نهاد. قدومش مایه برکت و خیر برای خانواده بود و وجودش روشنی بخش جانشان.قبل از اینکه به مدرسه برود پدرش او را به مسجد برد و با قرآن آشنا کرد. پدرش از هواداران آیت الله کاشانی ...

دانلود تحقیق زندگینامه شهید دکتر مصطفی چمران

دانلود تحقیق زندگینامه شهید دکتر مصطفی چمران

 • مشاهیر و بزرگان
 • ۹
 • چمران از قلب بیروت سوخته و خراب تا قله های بلند کوههای جبل عامل و در مرزهای فلسطین اشغال شده از خود قهرمانیهای بسیاری به یادگار گذاشته و همیشه در قلب محرومین و مستضعفین شیعه جای گرفته است . <br> به گزارش گروه <a class="keyword " ...

دانلود مقاله، تحقیق، پروژه دانشجویی رسا پیپر
پرداخت نهایی
عنوان مقاله
محصول به سبد خرید اضافه شد.