دانلود مقاله و تحقیق word با فرمت doc قابل ویرایش
افزودن به علاقه مندی ها

به اشتراک گذاری:

دانلود گزارش کارآموزی بیمه

دانلود
 • خلاصه
 • فهرست
 • خلاصه گزارش کارآموزی بیمه

  بیمه با ایجاد امنیت خاطر وآرامش روحی ، نگرانی ناشی از حوادث ناگهانی پیش بینی نشده را در اذهان کمرنگ کرده واز این طریق به روان شدن چرخه کار وزندگی کمک می نماید . بدون پیشتوانه ، حمایت پوششهای بیمه ای ، فعالیت بخشهای مختلف اقتصادی نیز همراه به بیمه وعدم اطمینان خواهد بود . با توجه به اینکه یکی از عوامل بنیادی در رشد وتوسعه (امنیت .......) می باشد واین امر نیز بدون وجود بیمه تحقق نخواهد یافت شرکتهای سهامی بیمه ایران با توانائی پذیرفتن انواع پوششهای بیمه ای وبا همه سرمایه تلاش نموده است تا ضمن ایجاد امنیت در سرمایه گذاری گامی مؤثر در ایجاد خدمات بهتر به بیمه گذاران محترم بردارد

  رعایت دقیق ومنطقی اصول حسابداری درهر زمانی ضامن حفظ نظم ایده آل شبکه اطلاعات آماری وعامل موثر وقاطع در حسن جریان امور مالی ونهایتا " مدیریت مطلوب مؤسسه می باشد وطبیعی است که اهمیت این فن در سازمانی مانند بانک وبیمه که محور اصلی موضوع فعالیت آنان مبادلات پولی واعتباری وتعهدی است به شکل بارزتر نمود پیدا خواهد کرد . لذا با عنایت به اهمیت ویژه نظم بخشیدن به دفاتر حسابداری وتاثیر مستقیم وبارز اجرای دقیق اصول علمی وفنی جهت اجرا ودستیابی به نظم دلخواه ومطلوب در بهبود وضع شعب ونتیجتاً " الزامی پرتفوی ایده آل مدیریت محترم عامل جناب آقای موسی رضا طی بند 8 مندرج در گزارش شماره 2223/1/1 مورخ 24/4/74 پیش بینی وتاکید فرموده اند که در قالب وچهارچوب یک طرح آموزش طولانی وبه مدت ماهی یکبار وبرگزاری کلاسهای آموزش ضمن خدمت ونیز انجام تکالیف وتمرینات لازمه توسط اینجانب وزیر نظر معاونت محترم طرح وبرنامه ، توانایی علمی وعملی همکاران در زمینه موارد فوق الذکر تقویت کرد .

  در این پروژه مختصر هدف آموزش اصول حسابداری وقواعد علمی به صورت تئوری مطرح نیست بلکه بدنبال آن هستیم که مفاهیم کلی وتوانائی های لازم وضروری برای کارکنان شرکت بیمه وپرسنل قسمتهای حسابداری شعب را ارائه نمائیم به نحوی که خواننده پس از مطالعه آن و انطباق مباحث با عینیات وموارد علمی وبا بکارگیری بخشنامه های لازم لااجرای جاری مدیریت محترم امور مالی وآئینامه نحوه تنظیم وتحریر و نگهداری دفاتر مهارتهای ذیل را کسب نماید :

  طرح وتفهیم وشناخت سرفصلهای مختلف حسابداری در بیمه .

  آشنایی با درآمد عملیاتی شرکتهای بیمه وشناخت انواع حق بیمه .

  آشنایی با چگونگی ثبت صحیح وکاربرد اصولی حسابداری در صدور اسناد وثبت سرفصلهای حسابداری رایج در شرکت بیمه در دفاتر حسابداری (معین)

  توانایی در کنترل ورسیدگی از سرفصلهای حسابداری که اصطلاحاً تیک حسابهای نیز اطلاق میگردد .

  توانائی استخراج آمارهای درخواستی وتنظیم صورت حسابها وگزارشات حسابداری .

  بدیهی است شناخت واشراف به مطالب مطروحه برای تمام پرسنل حسابداری ضروری است . لکن در صورتیکه بعضی از کارکنان صرفا" در قسمت خاصی از حسابداری همکاری دارند بهتر است مباحث وقسمتهای مرتبط با مسئولیت محوله خود را با تعمیق بیشتر وتحلیلی تراز سایر بخشها مورد توجه قرار دهند واز آنجا که مفاد مطروحه صرفاً " برای استفاده کارکنان شعب که بالحاظ اختیارات آنها وسرفصلهای رایج در صورت دفتر کل شعب تنظیم گردیده است ، علاقمندان به آشنایی کامل تر می توانند به کتب معتبر حسابداری وحسابرسی وبیمه مراجعه نمایند .

  تاریخچه شروع فعالیت

  شرکت سهامی بیمه ایران در 15 آبان 1314 با سرمایه اولیه 20 میلیون ریال تاسیس شد وفعالیت خودرا از اواسط آبان ماه همان سال آغاز کرد واز آن جا که نخستین شرکت کاملاً ملی در خاورمیانه وغرب آسیا بود ، در ابتدا با مخالفت شدید شرکت های خارجی روبه رو شد ، ولی با حمایت دولت به فعالیت خود ادامه داد وبه سرعت نقش خودرا در بازار بیمه کشور تقویت کرد ، به طوری که در سال 1318 بیش از 75 درصد بازار بیمه کشور را در اختیار داشت .

  شرکت سهامی بیمه ایران از همان سالهای نخست به منظور توسعه عملیات بیمه گری به تشکیل شبکه نمایندگی وشعب در شهرهای بزرگ مبادرت ورزید ودر سال 1315 با 8 نمایندگی در شهرهای رشت ، تبریز ، مشهد ، همدان ، اصفهان ، اهواز ، شیراز وبوشهر برنامه خود را آغاز کرد . بیمه ایران هم اکنون با 4349 نمایندگی و203 شعبه ، بزرگ ترین شبکه فروش صنعت بیمه را در اختیار دارد ، ضمن آن که دارای یک شرکت وابسته به نام شرکت ایران . انگلیس در لندن وحدود 11 نمایندگی در کشورهای حوزه خلیج فارس نیز است .

  بیمه ایران در سال های 1335 ، 1336 ، 1352 ، 1353 ، 1354 ، 1364 ، 1377 ، 1381 ، 1382 نسبت به افزایش سرمایه اقدام کرده وهم اکنون سرمایه آن بیش از 2000 میلیارد ریال است .

  از جمله موارد دیگر قابل توجه در تاریخچه فعالیت شرکت ،قانونی است که در 6 مهرماه 1316 به تصویب رسید که بر اساس آن ، اولاً انحصار بیمه سازمان های دولتی به بیمه ایران واگذار شد ، ثانیاً تمامی شرکت های داخلی وخارجی موظف شدند تا 25% از بیمه نامه های صادره را به صورت اتکایی اجباری به بیمه ایران واگذار کنند وثالثاً می بایست کالاهای صادراتی و وارداتی و اموال موجود در کشور الزاماً نزد بیمه ایران بیمه باشند . لازم به ذکر است که موارد یاد شده در سال های گذشته به تدریج لغو شده است .

  مشخصات سهمی شرکت

  1) بررسی وضعیت موجود شرکت

  با توجه به آمار عملکرد صنعت بیمه واعلام بیمه مرکزی ، در طول سال های برنامه 5 ساله صنعت بیمه ، به لحاظ سهم هر یک از شرکت های بیمه در تولید حق بیمه صادره وخسارت پرداختی ،

  سهم و وزن اصلی بازار بیمه ، همچنان متعلق به شرکت سهامی بیمه ایران است :

  سرمایه شرکت در سال 1383 ، 2 هزار میلیارد ریال (معادل 200 میلیارد تومان ) بوده است.

  شرکت سهامی بیمه ایران حدود 54% از سهم بازار بیمه کشور را پوشش می دهد .

  شرکت سهامی بیمه ایران در حال حاضر دارای 3852 نمایندگی وشرکت خدمات      بیمه ای است که بخش شبکه فروش غیر مستقیم آن را تشکیل می دهند .

  شرکت سهامی بیمه ایران در حال حاضر دارای 204 شعبه فعال ومجتمع خدمات بیمه ای در اقصی نقاط کشور است که در کنار شبکه فروش غیر مستقیم ، در ارائه خدمات      بیمه ای به بیمه گذاران فعالیت می کنند .

  نیروی انسانی رسمی شاغل در شرکت 2250 نفرند که 65% آنان تحصیلات دانشگاهی وبالاتر از دیپلم دارند .

  در طول دوره 1383 ، 1380 ، حق بیمه صادره شرکت از مبلغ 437/3 میلیارد ریال در سال 1380 به مبلغ 235/5 میلیارد ریال در سال 1381 واز مبلغ 975/6 میلیارد ریال در سال 1382 به مبلغ 491/9 میلیارد ریال در سال 1383 رسیده است .

  نرخ رشد حق بیمه صادره سال 1381 نسبت به سال 1380 حدود 52 درصد وسال 1382

       نسبت به سال 1381 حدود 33 درصد وسال 1383 نسبت به سال 1382 حدود 36 درصد بوده است .

  در طول دوره 1383 -1380 ، خسارت پرداختی شرکت از مبلغ 415/2 میلیارد ریال در سال 1380 به 297/3 میلیارد ریال در سال 1381 و164/4 میلیارد ریال در سال 1382 و532/5 میلیارد ریال در سال 1383 رسیده است . نرخ رشد خسارت پرداختی درسال 1381 نسبت به سال 1380 حدود 36 درصد وسال 1382 نسبت به سال 1381 حدود 26 درصد وسال 1383 نسبت به سال 1382 معادل 33 درصد بوده است .

  2) ساختار سازمانی

  براساس ساختار تشکیلاتی مصوب مجمع عمومی ، شرکت سهامی بیمه ایران دارای 4 معاونت « طرح وبرنامه » ، « فنی » ، «مالی واداری » و « اتکایی وامور بین الملل» است که تمامی واحدهای سازمانی تحت سرپرستی ونظارت مدیر عامل قرار دارند وبه دو صورت اداره ونظارت می شوند :

  الف) واحدهایی که به طور غیر مستقیم تحت نظارت مدیر عامل قرار دارند وزیرنظر یکی از معاونت های چهارگانه سرپرستی واداره می شوند . این واحدها عبارت اند از :

  معاونت طرح وبرنامه : از دومدیریت برنامه وبودجه وآمار وانفورماتیک تشکیل شده است.

  معاونت فنی : شامل 5 مدیریت اتومبیل ، آتش سوزی ، مهندسی ومسئولیت ، اشخاص وباربری است که هریک از مدیریت های یاد شده مسئولیت حوزه ستادی رشته های مختلف بیمه ای را بر عهده دارند .

 • فهرست گزارش کارآموزی بیمه

  مقدمه .....................................................................................................................

  1

  پیشگفتار............................................................................................................................

  2

  تاریخچه ...........................................................................................................................

  4

  مشخصات شرکت.............................................................................................................

  5

  بیمه ایران از آغاز تا امروز..................................................................................................

  11

  ماهیت حسابهای شرکت بیمه.............................................................................................

  26

  ارقام ترازنامه ای(دارائی) ................................................................................................

  26

  ارقام ترازنامه ای (بدهیها) ................................................................................................

  27

  ارقام سود وزیانی(هزینه ها) ............................................................................................

  28

  ارقام سود زیانی (درآمدها) .............................................................................................

  28

  انواع سرفصلها ، درآمد وهزینه عملیاتی............................................................................

  30

  نحوه ثبت اسناد حسابداری..............................................................................................

  32

  رسیدگی به حساب بانکها – تیک حسابهای دریافتی.........................................................

  40

  رسیدگی به حسابهای بانکها – تیک حسابهای پرداختی....................................................

  41

  رسیدگی به حساب سپرده کوتاه مدت وبلند مدت............................................................

  43

  رسیدگی وکنترل حساب اسناد دریافتی............................................................................

  45

  رسیدگی به حساب بدهکاران بیمه...................................................................................

  49

  حساب سپرده های پرداختی.............................................................................................

  53

  رسیدگی به حساب پیش پرداخت دارائیهای ثابت.............................................................

  53

  رسیدگی به حسابهای بدهکاران متفرقه.............................................................................

  54

  رسیدگی به حساب هزینه ها.............................................................................................

  55

  رسیدگی به حساب خسارتها وحق بیمه ها.........................................................................

  56

  رسیدگی به حساب بستانکاران.........................................................................................

  56

  رسیدگی به حساب حسابداری کل..................................................................................

  58

  منابع و ماخذ ....................................................................................................................

  59

   

مقالات مرتبط

Cached 1396/05/23
دانلود پروژه دانشجویی بررسی تاثیر میزان بکارگیری فن آوری اطلاعات بر ساختار سازمانی شرکت سهامی بیمه ایران در شهر تهران از نظر مدیران و معاونین

دانلود پروژه دانشجویی بررسی تاثیر میزان بکارگیری فن آوری اطلاعات بر ساختار سازمانی شرکت سهامی بیمه ایران در شهر تهران از نظر مدیران و معاونین

 • کامپیوتر - IT
 • ۲۰۲
 • مقدمه:<br>تحولی ژرف در شرف وقوع است. تحولی که در سالهای آینده جامعه صنعتی را اساساً دگرگون خواهد نمود. این تحول ویژه، نتیجه پیشرفتهای سریع و بی‌سابقه تکنولوژی اطلاعات در سالهای اخیر است. پیشرفت علم و دانش در سالهای اخیر دستاوردهای فراوانی را ...

دانلود مقاله بررسی تبلیغات تجاری در رشد فروش بیمه های زندگی در ایران

دانلود مقاله بررسی تبلیغات تجاری در رشد فروش بیمه های زندگی در ایران

 • اقتصاد - حسابداری - مدیریت
 • ۱۰۹
 • خطر یا ریسک به عنوان یک پدیده زیانبار از ابتدای خلقت انسان همواره و همیشه با او بوده است به طوری که انسان را به تفکر و تعمق برای پیدا کردن راه حلهای مناسب برای پیشگیری از این خطرها و یا در صورت واقع شدن این خطرات کاهش دامنه خسارت ناشی از آنها وادار ...

دانلود گزارش کارآموزی روابط عمومی در شرکت سهامی بیمه ایران

دانلود گزارش کارآموزی روابط عمومی در شرکت سهامی بیمه ایران

 • اقتصاد - حسابداری - مدیریت
 • ۱۰۸
 • یکی‌ از عواملی‌ که‌ در سرنوشت‌ هر مؤسسه‌، گروه‌ و فرد اهمیت‌ و ارزش‌ اساسی‌ دارد و آنها رادرنیل‌به‌ هدف‌ها یاری‌ می‌دهد ; کیفیت‌ رابطه‌ آنها با افرادو مؤسساتی‌ است‌ که‌ باآنها سروکار دارند و همچنین‌با افکار عمومی‌ جامعه‌ای‌ است‌ که‌ در آن‌ به‌ ...

دانلود پروژه دانشجویی بررسی تاثیر میزان بکارگیری فن‌آوری اطلاعات بر ساختار سازمانی شرکت سهامی بیمه ایران در شهر تهران

دانلود پروژه دانشجویی بررسی تاثیر میزان بکارگیری فن‌آوری اطلاعات بر ساختار سازمانی شرکت سهامی بیمه ایران در شهر تهران

 • بیمه
 • ۱۷۹
 • تحولی ژرف در شرف وقوع است. تحولی که در سالهای آینده جامعه صنعتی را اساساً دگرگون خواهد نمود. این تحول ویژه، نتیجه پیشرفتهای سریع و بی‌سابقه تکنولوژی اطلاعات در سالهای اخیر است. پیشرفت علم و دانش در سالهای اخیر دستاوردهای فراوانی را برای انسان به ...

دانلود مقاله روش تحقیق ارزیابی کیفیت خدمات ارائه شده توسط شرکت سهامی بیمه ایران

دانلود مقاله روش تحقیق ارزیابی کیفیت خدمات ارائه شده توسط شرکت سهامی بیمه ایران

 • روش تحقیق
 • ۹۷
 • <p>-1- مقدمه</p> <p>مطالعاتی که در رابطه با علل موفقیت سازمانها بعمل آمده است. حاکی از آن است که کیفیت انتظارات بیشتری از خدمت در این سازمانها ،به مثابه یک موضوع مهم مطرح بوده و تمامی فعالیتهای سازمان در جهت تأمین آن هماهنگ می شود. ...

دانلود پروژه دانشجویی شرکت سهامی بیمه ایران

دانلود پروژه دانشجویی شرکت سهامی بیمه ایران

 • بیمه
 • ۴۳۷
 • <p>پانزدهم آبانماه تاریخی است به یاد ماندنی در صنعت بیمه کشور. در سال 1341 در چنین روزی شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان نخستین شرکت بیمه ایرانی در یکی از عمارت های خیابان لاله زار ( سینما خورشید ) تأسیس و به طور رسمی آغاز به کار کرد. سرمایه ...

دانلود پروژه دانشجویی شرکت سهامی بیمه ایران

دانلود پروژه دانشجویی شرکت سهامی بیمه ایران

 • بیمه
 • ۳۵۷
 • <p>پانزدهم آبانماه تاریخی است به یاد ماندنی در صنعت بیمه کشور. در سال 1341 در چنین روزی شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان نخستین شرکت بیمه ایرانی در یکی از عمارت های خیابان لاله زار ( سینما خورشید ) تأسیس و به طور رسمی آغاز به کار کرد. سرمایه ...

دانلود مقاله ارزیابی کیفیت خدمات ارائه شده توسط شرکت سهامی بیمه ایران

دانلود مقاله ارزیابی کیفیت خدمات ارائه شده توسط شرکت سهامی بیمه ایران

 • بیمه
 • ۹۷
 • <p>مطالعاتی که در رابطه با علل موفقیت سازمانها بعمل آمده است. حاکی از آن است که کیفیت انتظارات بیشتری از خدمت در این سازمانها ،به مثابه یک موضوع مهم مطرح بوده و تمامی فعالیتهای سازمان در جهت تأمین آن هماهنگ می شود. مشتریان عامل حیاتی هر تجارتی ...

دانلود مقاله، تحقیق، پروژه دانشجویی رسا پیپر
پرداخت نهایی
عنوان مقاله
محصول به سبد خرید اضافه شد.