دانلود مقاله و تحقیق word با فرمت doc قابل ویرایش
افزودن به علاقه مندی ها

به اشتراک گذاری:

دانلود تحقیق بهداشت مادران و نوزادان

دانلود
 • خلاصه
 • فهرست
 • خلاصه تحقیق بهداشت مادران و نوزادان

  مراقبتهای دوران بارداری

  مراقبتهای دوران بارداریprenatal care به معنی مراقبت از مادر در طی حاملگی و قبل از لیبر می باشد که با هدف کاهش مرگ و میر پری ناتال انجام می شود. هر چه این مراقبت زودتر شروع شود بهتر است چون سبب می شود که پرستار اطلاعات پایه را از طریق معاینات فیزیکی و تست های آزمایشگاهی جمع آوری نماید.

  اهداف مراقبت دوران بارداری

  1-فراهم آوردن یک مادر سالم و آماده که ناراحتی های کمتری را تجربه کند 2- تعیین مشکلات بالقوه و یا عوارض هر چه سریعتر 3- انجام یک وضع حمل ایمن و تولد یک کودک سالم 4- آماده کردن پدر یا شریک جنسی طوریکه بتواند حداقل انتظارات مادر را فراهم نماید 5- آماده کردن خانواده برای تولد نوزاد جدید

  ارزیابی سلامت مادر در دوران بارداری

  معاینات اولیه ( ملاقات اول 45 دقیقه طول میکشد)

  یک محیط راحت و ارتباطات باز فراهم و خصوصیات پرستار طوری باشد که مادر در طی اولین معاینات دوران بارداری احساس امنیت کند گرفتن یک تاریخچه کامل برای تعیین فاکتورهایی که میتواند اثرات منفی بر روی بارداری بگذارد ضروری است. معاینات فیزیکی نیز باید انجام شود.

  اگر زایمان بعد از 24 هفتگی انجام شود = para

  تاریخچه کاملی از وضعیت سلامتی مادر در گذشته و حال باید گرفته شود اکثر خانواده ها علاقه مند به دانستن زمان" due date "یعنی زمان تولد نوزاد می باشند تخمین زمان تولد Estimated date of birth = ( EDB ) یعنی 40 هفته بعد از اولین روز آخرین پریودی مادر. EDB بر اساس1-LMP 2- سایز رحم 3- زمان حرکت جنین هفته (20-16 هفتگی quickening) 4- زمانیکه ضربان قلب شنیده می شود 5- از طریق اولترا سوند مشخص می شود.

  قانون نگله Naegeles Rule یک روش رایج برایEDB  می باشد.

  قانون نگله =  7 روز + 3 ماه – اولین روز آخرین پریودی

  ارتفاع رحم  Fundal Height :

  ارتفاع رحم معمولا در سه ماهه دوم بررسی می شود ارتفاع رحم از بالای سمفیز پوبیس تا قله رحم بر حسب سانتی متر مساوی با هفته های حاملگی است که به روش مک دونالد مشهور است. رحم بعد از هفته هشتم مشخص می شودفوندوس در هفته 12 بالای سمفیز پوبیس است و در هفته 20 در سطح ناف است. این روش در هفته های 30 – 18 حاملگی روشی مطمئن است که بیانگر رشد جنین هم می باشد.

   

  چرا در سه ماهه اول و سوم مناسب نمی باشد؟

  اولترا سوند:6-5 هفته بعد از LMP اولترا سوند می‌تواند ساک حاملگی را تشخیص‌دهد.

   ضربان قلب جنین : به طور متوسط در هفته های 12-10 با داپلر شنیده می شود.

  حرکت جنین : بطور متوسط در هفته 20 ولی از هفته 22-16 هم قابل درک است. در حاملگی دوم مادر زودتر از حاملگی اول حرکت جنین را احساس میکند.

  معاینات فیزیکی

  شامل اندازه گیری قد و وزن و علایم حیاتی مادر است. همچنین یک بررسی از سر تا نوک پا با تاکید بیشتر بر قلب و ریه ها، لگن، پستان ها و نوک پستان انجام می شود. انجام پاپ اسمیر و نمونه ترشحات موکوس واژن برای بررسی گنوره معمولا انجام می شود.

  تستهای آزمایشگاهی :

  در طی اولین ویزیت تست هایی برای بررسی سلامت مادر و بدست آوردن اطلاعات پایه برای مقایسه آن با تست های بعدی انجام می شود.تست های شمارشCBC ،Hgb HCT ، گروه خونی و Rh تست کومبس، گلوکز خون، VDRL،گنوره، سیفلیس استرپتوکک گروه B در ترشحات واژینال، آنتی ژن هپاتیت B ،HIV  و آنالیز ادراری و آلفافتوپروتئین میبا شد.

  ویزیتهای بعدی

  در یک حاملگی بدون عارضه به شرح زیر است. 1- هر 4 هفته در طی 28 هفته اول  2- هر 2 هفته در طی 36 – 28 هفتگی  3- هر هفته بعد از 36 هفتگی تا زمان تولد نوزاد.

  اطلاعات subjective :

  حاملگی خواسته بوده است یا نا خواسته؟

  مادر چه احساسی دارد

  تغییراتی که برای مادر قابل توجه است؟

  ناراحتی یا سوالی دارد  

  وظایف تکاملی را چگونه انجام می دهد؟

  اطلاعات Objective

  1- فشار خون :هر افزایش فشار ستسیولی به مقدار 30mmHg و دیا ستولی 15mmHg از یک معاینه تا معاینه بعدی باید گزارش شود بهر حال 90/140مناسب است.

  2- وزن:  5/12 کیلو گرم افزایش وزن در طی حاملگی که 9 کیلو گرم آن مربوط به پدیده های فیزیولوژیک طبیعی و 5/3 کیلو مربوط به ذخیره چربی در بدن مادر می باشد.

  نکته: اندازه‌مطلق تغییرات وزن مهم نمی‌باشد بلکه نسبت تغییرات وزن به قد یا BMI مهم می باشد.

  3- اندازه رحم: در بین‌هفته‌های30 – 18 اندازه رحم به سانتیمتر بیانگر تعداد هفته‌های حاملگی است.

  4- ادم : ادم وابسته (ادم در پاها) در چند هفته آخر حاملگی اغلب دیده می شود اما ادم دست و صورت باید گزارش شود.از مادر تنگ شدن حلقه را بپرسید.

  5- وضعیت جنین : از طریق مانور لئوپولد وقتیکه مادر به پشت خوابیده است و زانوها را خم کرده معاینه گر در طرف راست مادر می ایستد : 

  ابتدا لمس در ناحیه فوندوس انجام می شود( بریچ شاید باشد )

  دستهایش را بطرفین پهلوهای مادر برده و پشت جنین را لمس می‌کند دست راست بالای سمفیزپوبیس می‌برد تا پا یا سر جنین را لمس‌کند(پرزانتاسیون تعیین می‌شود). وضعیت معاینه گر طوریکه صورت بطرف پاهای مادر است طرفین شکم را لمس می کند تا برجستگی سفالیک جنین را لمس کند سر جنین فلکسیون است یا اکستانسیون.

  4- ضربان قلب جنین : بعد از تعیین وضعیت جنین ضربان قلب را روی سطح پشتی جنین می‌شنود که 160 -120 ضربه در دقیقه طبیعی می باشد. گزارش شود که ضربان قلب در کدام 4/1 شکم مادر حس شده است

  5- تست های آزمایشگاهی : در هر ویزیتی نمونه ادرار برای پروتئین، گلوکز و کتون بررسی می شود.

  آموزش به مدد جو در ارتباط با مراقبت از خود

  1- مراقبت از پوست : در زمان حاملگی افزایش اجتناب ناپذیری در مقدار عرق کردن و ترشحات وجود دارد که سبب تحریک یا بوی بد می شود. چون پوست مهمترین راه دفع مواد زاید است اگر در این دوره پوست مرتبا شستشو داده نشود پوست مسدود شده و راه خروج مواد زاید بسته و اختلال در دفع عرق بوجود می آید و سبب کسالت خستگی و بی‌اشتهایی می شود لذا توصیه می شود روزانه بطور مرتب ولی کوتاه مدت دوش بگیرد.

  توصیه ها :

  1- درجه حرارت آب بین 32-29 درجه باشد. زیرا آب گرم سبب خستگی مادر شده و گرما و رطوبت زیاد محیط سبب افزایش درجه حرارت جنین می شود.

   2- از سونا یا غبار زیاد خودداری کند. 

  3- در اواخر حاملگی‌بدلیل بزرگی شکم و افزایش احتمال سرخوردن از وان استفاده‌نکند

   4- حمام کردن در خونریزی و  PROMبدلیل احتمال افزایش عفونت توصیه نمی شود. 

  5- حمام وان در حاملگی بخاطر ورود آب به واژن و سرویکس و آلوده کردن محتویات رحم ممنوع است.

  نکته : حرارت زیاد آب در تماس با شکم سبب شروع لیبر می شود.

  مراقبت از پستان ها :

  مهمترین مرحله آمادگی مادر برای شیر دهی مراقبت از پستان می باشد. از اوایل حاملگی پستان ها شروع به ترشح کلستروم میکند

 • فهرست تحقیق بهداشت مادران و نوزادان

  1- اهداف و مراقبتهاي دوران بارداري

  3

   2- ارزيابي سلامت مادر در دوران بارداري

   

   3- آموزش در ارتباط با مراقبت از خود

   

   4- تغذيه در دوران بارداري

   

   5- علائم هشدار دهنده در بارداري

   

   6- ناراحتي هاي جزئي در دوران بارداري

   

   7- ناراحتي هاي شايع در دوران بارداري

   

   8- بررسي سلامت جنين

   

   9- دوره بعد از زايمان

   

   

   

مقالات مرتبط

Cached 1396/06/26
دانلود مقاله بررسی احکام سقط جنین یا سقط حمل

دانلود مقاله بررسی احکام سقط جنین یا سقط حمل

 • حقوق - فقه
 • ۲۷
 • سقط جنین یا سقط حمل یکی از جرائمی است که جوامع پیوسته با آن درگیر بوده اند و راه یابی برای مقابله با آن از جمله مسائل و مشکلات جوامع بشری بوده و از دیرباز نیز مقررات خاصی برای جلوگیری از وقوع این پدیده و تعقیب و مجازات مرتکبان آن تدوین شده است . ...

دانلود مقاله بررسی احکام سقط جنین یا سقط حمل

دانلود مقاله بررسی احکام سقط جنین یا سقط حمل

 • حقوق - فقه
 • ۵۷
 • سقط جنین یا سقط حمل یکی از جرائمی است که جوامع پیوسته با آن درگیر بوده اند و راه یابی برای مقابله با آن از جمله مسائل و مشکلات جوامع بشری بوده و از دیرباز نیز مقررات خاصی برای جلوگیری از وقوع این پدیده و تعقیب و مجازات مرتکبان آن تدوین شده است . ...

دانلود گزارش اهدای گامت و جنین در حقوق جزا و حقوق مدنی

دانلود گزارش اهدای گامت و جنین در حقوق جزا و حقوق مدنی

 • حقوق - فقه
 • ۲۶۱
 • الف) اهدای گامت و حقوق جزا<br>مسئله ای که در دیدگاه حقوق جزا مطرح می باشد، این است که آیا تلقیح مصنوعی را می‌توان به عنوان یک عمل مجرمانه تلقی نمود یا خیر؟ ماده (637) قانون مجازات اسلامی مقرر می دارد: هرگاه مرد و زنی که بین آنها علقه زوجیت ...

دانلود تحقیق حاملگی و فشار خون دوره بارداری

دانلود تحقیق حاملگی و فشار خون دوره بارداری

 • بهداشت - تغذیه
 • ۱۴
 • ما ارتباط بین تحمل گلوکز حاملگی و افزایش فشار خون ایجاد شده حاملگی را مورد ارزیابی قرار دادیم همچنین ارتباط فشار خون دوران حاملگی و پره اکلامپسی* با تحمل گلوکز حاملگی را مورد مطالعه قرار دادیم . <br> زنان ژاپنی باردار تحت یک آزمون تحمل گلوکز ...

دانلود مقاله ضرورت انجماد تخمک و جنین

دانلود مقاله ضرورت انجماد تخمک و جنین

 • علوم پزشکی - پیراپزشکی
 • ۵۸
 • ضرورت انجماد تخمک و جنین <br> با توجه به پیشرفت‌های شگرفی که در علم کرایوبیولوژی صورت گرفته بشر توانسته از روش‌های متنوع آن در نگهداری سلول‌های جنسی و جنین بهره ببرد. اکنون با انجماد جنین، کمک شایانی به افراد نابارور شده است. ولی موفقیت در ...

دانلود تحقیق بررسی سقط جنین

دانلود تحقیق بررسی سقط جنین

 • حقوق - فقه
 • ۲۱
 • بررسی احکام سقط جنین یا سقط حمل <br> <br> مقدمه <br> سقط جنین یا سقط حمل یکی از جرائمی است که جوامع پیوسته با آن درگیر بوده اند و راه یابی برای مقابله با آن از جمله مسائل و مشکلات جوامع بشری بوده و از دیرباز نیز مقررات خاصی برای ...

دانلود مقاله ضرورت انجماد تخمک و جنین

دانلود مقاله ضرورت انجماد تخمک و جنین

 • علوم پزشکی - پیراپزشکی
 • ۷۱
 • <p>با توجه به پیشرفت‌های شگرفی که در علم کرایوبیولوژی صورت گرفته بشر توانسته از روش‌های متنوع آن در نگهداری سلول‌های جنسی و جنین بهره ببرد. اکنون با انجماد جنین، کمک شایانی به افراد نابارور شده است. ولی موفقیت در انجماد تخمک با توجه به شرایط ...

دانلود تحقیق جنین شناسی در قرآن

دانلود تحقیق جنین شناسی در قرآن

 • الهیات - معارف اسلامی - اندیشه اسلامی
 • ۷
 • <p>گزارشهایی در باره تولید مثل و نمو جنین در چندین بخش های مختلف در قران ذکر شده است،</p> <p>ولی فقط در سال های اخیر است که معنای علمی برخی از این آیات کاملا فهمیده شده است.</p> <p>تاخیرطولانی در فهم درست این آیه ها، ...

دانلود مقاله، تحقیق، پروژه دانشجویی رسا پیپر
پرداخت نهایی
عنوان مقاله
محصول به سبد خرید اضافه شد.