دانلود مقاله و تحقیق word با فرمت doc قابل ویرایش
افزودن به علاقه مندی ها

به اشتراک گذاری:

دانلود مقاله کارخانه سیمان ارومیه

دانلود
 • خلاصه
 • فهرست
 • خلاصه مقاله کارخانه سیمان ارومیه

   تاریخچه

  شرکت سیمان ارومیه در سال 1354 به منظور ایجاد کارخانه سیمان با ظرفیت اسمی تولید  2300 تن سیمان در روز در شهرستان ارومیه به صورت سهامی عام و با سرمایه گذاری اولیه جمعی از مردم منطقه تاسیس گردید . بخشی از برنامه های مطالعاتی و خرید زمین جهت ایجاد کارخانه در سالهای قبل از انقلاب آغاز شد ولی اقدامات اساسی و فعالیت های اجرایی طرح سیمان ارومیه مربوط به دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی میباشد.

  بانک صنعت و معدن در سال 1359 بر اساس مصوبه شورای اقتصاد به عنوان سهامدار عمده انجام مدیریت و تامین منابع مالی طرح سیمان ارومیه را در چهار چوب طرحهای مهم انقلاب عهده دار گردید و عملیات احداث ساختمانها و تاسیسات جنبی و مطالعات مربوطه به انتخاب ماشین آلات و طراحی ساخت داخل از سال1360 و عملیات احداث ساختمانهای خط تولید و نصب ماشین آلات از سال 1364 آغاز شد که عمدهتا به وسیله پیمانکاران و نیروهای متخصص داخلی انجام گرفت.

  برای اولین بار در سطح کشور 50% وزنی از قطعات و ماشین آلات خط تولید طرح سیمان در ایران ساخته شد.

  کارخانه سیمان ارومیه در یازدهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ( بهمن 68) با تولید آزمایشی کلینکر راه اندازی گردید و از اردیبهشت ماه سال 69 تولید وعرضه سیمان به بازارهای داخلی کشور را آغازنمود.

  هزینه های ایجاد کارخانه سیمان ارومیه تا زمان شروع تولید بالغ بر 14000 میلیون ریال بوده است که مبلغ 11/7140 میلیون ریال آن از محل سرمایه و بقیه از محل تسهیلات مالی بانک صنعت ومعدن در اختیار شرکت گذاشته بود تامین شده است .جمع کل هزینه های ارزی احداث کارخانه بالغ بر 29 میلیون دلار بوده است.

  تا سال 1371 بانک صنعت و معدن و بانک سپه سهامداران عمده شرکت بودند.درسال 71 سازمان تامین اجتماعی و شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی با خرید سهام بانک صنعت ومعدن در کنار بانک سپه به صورت سهامداران عمده شرکت در آمدند.

   

  اسامی مدیران عامل شرکت از بدو تاسیس تاکنون به قرار زیر میباشد.

  از سال 1354 تا 1359  مرحوم علی مستشاری

  از سال 1359 تا 1369   آقای داریوش حمیدی

  از سال 1369 تا 1371   آقای سید محمد سید یونسی

  از سال 1372 تا 1374   آقای کاظم دانشگر

  از سال 1374 تا 1377   آقای فرهاد پدیدار

  از سال 1377 تا 1385     آقای عبدالحمید صالحی

  از سال 1385 تا کنون     آقای محمد مسعود سمیع زاده

   

   

   

   

   

   

   

   

  اهداف و استراتژی

   

  مدیریت ارشد شرکت سیمان ارومیه با اتکا به اراده استوار مجموعه مدیران و کارکنان این شرکت و با پشتوانه بیش از یک دهه تجربه موفق در ارتقای کمی و کیفی تولید سیمان بر این باور است که بهبود عملکرد زیست محیطی و ایمنی شغلی میتواند بستری مطمئن جهت تضمین موفقیت های این سازمان در زمینه مدیریت کیفیت فراهم سازد. بنابر این به موجب این منشور تعهد خود را برای استقرار و استمرار نظام IMS ( مدیریت کیفیت بر اساس استاندارد 2000 – 9000 ISO & مدیریت زیست محیطی بر اساس استاندارد 1996 – 14001 ISO  مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی بر اساس استاندارد 1999 – 18001  OHSAS ) ابراز و اصول راهبردی سازمان را به شرح ذیل اعلام می داریم:

   

  1-      بهبود فرآیندهای جاری سازمان در جهت ارتقاء کیفیت محصول و خدمات

  2-    افزایش رضایت مشتری با ارائه کیفیت برتر بر اساس خواسته‌های مشتری

  3-    تقویت زیر ساخت‌های تولیدی سازمان با اجرای هماهنگ طرح‌های بهینه‌سازی و افزایش ظرفیت تولید

  4-     افزایش شایستگی کارکنان با اجرای آموزش‌های اثربخش و کاربردی

  5-    کنترل و کاهش آلودگی هوا(نشر غبار)

  6-    کنترل و کاهش مصرف انرژی الکتریکی

  7-    کنترل عوامل زیان‌آور مکانیکی محیط کار

  8-    کنترل عوامل زیان‌آور فیزیکی کار

  9-    برنامه‌ریزی و اقدام منظم جهت پیشگیری از بیماری‌های ناشی از کار و عوامل زیان‌آور محیط کار

  10-    کنترل و کاهش عوامل زیان‌آورشیمیائی کار

   

   

  استراتژی‌های اصلی شرکت سیمان ارومیه

   

  -1 کاهش قیمت تمام‌شده

  -2 توسعه منابع انسانی

  -3 حضور در بازارهای صادراتی

  -4 ساماندهی شرکت

  -5 افزایش و تسلط بر بازارهای داخلی

  -6 تأثیرگذاری مثبت برمحیط

   

   

  برنامه‌های استراتژیک شرکت سیمان ارومیه

   

  1-      بهبود ساختارهای شرکت(اعم از مالی-نیروی انسانی-بازرگانی..)

  2-    استقرار سیستمهای مدیریتی جدید, ICT و فنآوری تولید

  3-    شناسائی و هدف‌گذاری ارتقاء سطح فن‌آوری

  4-     مطالعه و هدف گذاری کنترل و کاهش هزینه در شرکت

  5-    مطالعه و انتخاب بازارهای هدف صادراتی

  6-    ارزیابی وضعیت نیروی انسانی(از نظر کیفیت, حجم, آموزش وبهره وری)

  7-    شناسائی و جذب نیروهای کیفی (متخصص و کارآمد)

  8-    ارتقاء و توسعه مهارتهای نیروی انسانی

  9-    برنامه‌ریزی جامع منابع انسانی

  10-    ایجاد بازار مصارف جدید سیمان(مثل جاده‌سازی و ....)

  11-    امکان‌سنجی گسترش شبکه‌حمل ونقل

  12-  اجرای عملیات کنترل هزینه

  13-  اجرای عملیات کاهش هزینه

  14-   ارتقاء سطح فن‌آوری

  15-  به‌روزآوری  و استقرارسیستم جامع نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه( PM )

   

   

   

  به منظور هماهنگی در راهبری و پایش نظام "I.M.S" نماینده مدیریت با مسئولیت ها و اختیارات کافی تعیین و معرفی شده است. ضمناً در جلساتی که بصورت منظم در مقاطع معینی از سال با حضور مدیران سازمان برگزار می گردد تناسب، کفایت و اثربخشی این نظام بر اساس نتایج ممیزی داخلی و گزارشات نماینده مورد ارزیابی و بازنگری قرار می گیرد.

   

   

  خط مشی

   

   

  در آستانه پانزدهمین سال فعالیت موفق خود در عرصه تولید سیمان و پنجمین سال استقرار نظام مدیریت کیفیت در سازمان، با اعتقاد به اصل تغییر و بهره‌گیری از تجارب گذشته ضمن بازنگری در خط مشی نظام مدیریت ترکیبی  تعهدات خودرا در 7 محور متناسب با ضرورت‌های جدید و مرتبط با کلیه فعالیت‌ها، محصولات و خدمات

  سازمان بدین‌شرح تعیین و اعلام می‌داریم:

   

  مشتری مداری: ما با ارائه کیفیت برتر در محصولات سازمان براساس خواسته‌های مشتریان خود، برای افزایش رضایت آنان تلاش می‌کنیم.و رویکرد مشتری مداری خود را با توسعه بازارهای صادراتی و   سرمایه‌گذاری‌های مناسب ارتقاء می‌بخشیم.

  فرآیندگرائی: ما نهادینه‌سازی نگرش فرآیندی در ساختار سازمان، اندازه‌گیری مستمر عملکرد فرآیندها و استقرار سیستم‌های اطلاعات مدیریت جهت سهولت در اجرا و پایش فرایندها را در دستور کار خود قرار   می‌دهیم.

  تعالی خواهی: ما با خودارزیابی مستمر بر اساس مدل (EFQM) و ضمن بهره‌گیری از تجارب   سازمان‌های برتر، با اراده‌ای استوار در مسیر خود به‌سوی تعالی سازمان پیش می‌رویم.

  توانمندسازی: ما تقویت زیر ساخت‌های تولیدی و عملیاتی سازمان را با اجراء طرح‌های توسعه، بهینه‌سازی و افزایش ظرفیت پی‌می‌گیریم و در این راستا ارتقاءتوانمندی‌ها و جلب مشارکت فعال و علاق‌مندانه   کارکنان و تأمین‌کنندگان خودرا ضروری می‌دانیم.

  مسئولیت اجتماعی: ما با پیش‌گیری از آلودگی و نابودی منابع زیست محیطی و کنترل و کاهش ریسک‌های ایمنی و بهداشت شغلی در حوزه عملیات سازمان مسئولیت اجتماعی خود را اثبات می‌کنیم و در این راستا استفاده بهینه از مواد اولیه و منابع انرژی(بویژه سوخت) و پیشگیری از بروز بیماری‌های شغلی را در اولویت  کاری خود می‌دانیم.

  قانونمندی: ما ساختار نظام(IMS) را براساس الزامات آخرین ویرایش معتبر استاندارهای (ISO9001) ، (ISO14001) ، (OHSAS18001)  بصورت اثربخش استمرار می‌بخشیم و جهت انطباق فعالیت‌های خود با آخرین قوانین مرتبط ملی و منطقه‌ای (در زمینه کیفیت محصول-محیط زیست-ایمنی و بهداشت شغلی)و سایر مقررات   پذیرفته‌ شده از سوی سازمان اهتمام می‌ورزیم.

  بهبود مستمر: ما در تحقق کلیه موارد مذکور، بهبود مستمر راتعهد بنیادی خود در برابر تمامی ذینفعان سازمان می‌شناسیم و با پایبندی به این اصل به‌سوی آرمان‌های روشن خود حرکت می‌نماییم.

   

   

     مواداولیه

  سنگ آهک و خاک رس مصرفی کارخانه از معادن موجود در محدوده 1 تا 2/5 کیلومتری اطراف کارخانه و سنگ گچ از معدن موجود در روستای قهرمانلو واقع در 45 کیلومتری شمال کارخانه تأمین می‌گردد.سنگ آهن مورد نیاز که قبلاً از معادن کوپنگ ساوه و نیاسر کاشان تأمین می‌شد در حال حاضر از معدن اسکندیان واقع در 120 کیلومتری شمال کارخانه (نزدیک شهر سلماس و معدن بالستان واقع در 20 کیلومتری جنب کارخانه تأمین می‌شود. پس از اقدام به آتشباری بارگیری مواد (سنگ آهک) از معدن تا دپو و یا محل سنگ شکن توسط پیمانکار مربوطه انجام می‌شود.

   

    آب

   آب مورد نیاز کارخانه توسط چند حلقه چاه عمیق و با یک شبکه آبرسانی بطول تقریبی 12 کیلومتر از روستای بزرگ‌آباد واقع در شمال‌غربی کارخانه تأمین می‌گردد. حجم مخازن اصلی  آب واقع در کارخانه 5000 مترمکعب می‌باشد که توسط لوله ها یی به قطر  سیصد  میلی متر توزیع میشود.

   

   

   برق

  برق مورد نیاز کارخانه به میزان 16 مگاوات از ایستگاه تقلیل ولتاژ     132/20 کیلو ولت که در فاصله حدود 1/5 کیلومتر از محل کارخانه توسط شرکت برق  منطقه‌ای استان آذربایجان غربی ایجاد شده ، تأمین می‌گردد.ولتاژ برق ورودی به کارخانه  20 کیلو ولت بوده و ولتاژ  توزیع شده در  شبکه داخلی 6/3 کیلو ولت برای موتورهای فشار قوی و 400 و 550 ولت برای سایر مصارف می‌باشد.

   

     ابنیه و تأسیسات

  محل اصلی استقرار تشکیلات و تأسیسات شرکت در 35 کیلومتری جاده ارومیه-مهاباد و در جوار روستای رشکان می‌باشد که شامل کارخانه-ساختمان دفترمرکزی و شهرک مسکونی کارکنان سیمان ارومیه می‌باشد.

  محوطه محصور کارخانه حدود 40 هکتار، مساحت ساختمان‌های تولید حدود 31700 مترمربع و مساحت تأسیسات جنبی، پشتیبانی و رفاهی حدود 19000 مترمربع می‌باشد.

  ساختمان دفترمرکزی که محل استقرار دفتر مدیریت، واحد امورمالی و دبیرخانه می‌باشد، در فاصله یک کیلومتری کارخانه به طرف جاده اصلی قرارگرفته و دارای 500 مترمربع زیربناست.

  شهرک مسکونی کارکنان که در فاصله 3 کیلومتری جنوب کارخانه ایجاد شده است در سال 1372 به بهره برداری رسیدو دارای 70 دستگاه خانه سازمانی تک خوابه و دو خوابه با تأسیسات رفاهی و  مهمانسرای شرکت با زیربنا ی 2800 مترمربع می‌باشد.

  دفتر شرکت در تهران در خیابان احمد قصیر(بخارست سابق) کوچه ششم قراردارد که فعالیت‌های ستادی و هدایت امور اجرائی و اداری مربوط به تهران در این دفتر صورت می‌گیرد.  

   

      ماشین آلات

   تجهیزات و ماشین آلات خط تولید کارخانه عمدتاً از شرکت FL.S  دانمارک و همچنین از شرکتهای آلمانی وشرکت اتریشی  خریداری و نصب شده است. کوره مورد استفاده این کارخانه از نوع روش خشک، سیستم دوار به ابعاد  15/4* 63  متر مجهز به پیش گرم کن مواد،  سیستم تکلیسی و خنک کن می باشد.

  خلاصه‌ای از مشخصات فنی ماشین‌آلات خط تولید در جداول ذیل آمده است:

  سنگ شکن

  ظرفیت آپرون فیدر خاک رس

  300 t/h

  ظرفیت آپرون فیدر آهک

  650 t/h

  توان / دورموتور

  1120 / 990 kw/rpm

  تعداد چکش

  70

  وزن هر چکش

  90 kg

  تعداد شفت‌های فرعی

  10

  ظرفیت

  650 t/h

  کشور / سازنده

  آلمان O&K /

   

  ایستگاه نمونه‌گیری

  وزن نمونه پودر شده

  250 - 1000 g

  تعدادنمونه‌برداشت‌شده‌درساعت

  45 samples/h

  ظرفیت سنگ‌شکن نمونه‌گیری

  4/5 t/h

  کشور / سازنده

  آلمان HAZEMAG /

   

   

   

   

   

  سالن مواد

  تعداد پایل

  2

  سرعت حرکت اسکراپر

  0.2 - 2 m/h

  ظرفیت اسکراپر

  250 t/h

  سایز مواد در انبار

  0 - 50 mm (%94 <>

  ارتفاع پایل

  12/25 m

  عرض پایل

  30 m

  طول انبار

  246 m

  سرعت استاکر

  26 m/min

  ظرفیت استاکر

  1000 t

  ظرفیت عملی هر پایل

  18000 t

  کشور / سازنده

  دانمارکFLS /

  سیلوهای تغذیه

  سیستم توزین سیلوی مخلوط

  Belt Weigher

  سیستم توزین سیلوی سنگ آهن

  Dosimeter Feeder

  سیستم توزین سیلوی سنگ‌آهک

  Belt Weigher

  حجم سیلوی مخلوط

  700

  حجم سیلوی سنگ آهن

  200

  حجم سیلوی سنگ آهک

  1000

  کشور / سازنده

  دانمارکFLS /

   

   

   

   

   

   

  کوره

  تعداد رینگ

  3

  تعداد غلطک

  6

  طول

  63 m

  قطر

  4.15 m

  شیب

  4 %

  حرکت طولی تراست رولر

  25 mm

  توان / دور موتور کمکی

  22 / 1470 kw/rpm

  توان / دور موتور اصلی

    350/40 – 1400

  نوع سوخت

  مازوت

  دبی‌مصرف‌سوخت‌مشعل کوره

  3500 kg/h

  دبی گازهای خروجی

  6800-7400 m3/min

  دمای گازهای خروجی

  350 – 370 °C

  کیلوکالری مصرفی

  790 kcal/kg (clinker)

  ظرفیت‌فول‌باربا‌برگشتی  ESP

  178 t/h

  ظرفیت‌فول‌باربدون‌برگشتی ESP

  165 t/h

  دور در فول بار

  2.7

  ظرفیت اسمی

  2300 t/24 h

  کشور / سازنده

  دانمارکFLS /

   

  برج خنک‌کن

  دبی گاز عبوری

  7400

  دمای گاز ورودی

  350 °C

  دبی آب‌پاششی

  18.6

  دمای گاز خروجی

  150 °C

  فشار آب مصرفی

  30 bar

  ارتفاع

  25 m

  قطر

  8 m

  دبی مواد خروجی

  /h30

  کشور / سازنده

  دانمارکFLS /

  خنک‌کن کلینکر

  توان موتور گریت 1

  12.5 kw

  توان موتور گریت 2

  22 kw

  توان موتور گریت 3

  22 kw

  تعداد زره‌های گریت 1

  59

  تعداد زره‌های گریت 2

  134

  تعداد زره‌های گریت 3

  180

  تعداد زره‌های ثابت

  8

  تعداد متحرک

  373

  عرض

  4/7 m

  طول مفید

  24/8 m

  کشور / سازنده

  دانمارکFLS /

   

   

   

   

   

   

   

 • فهرست مقاله کارخانه سیمان ارومیه

مقالات مرتبط

Cached 1396/05/28
دانلود مقاله سیمان

دانلود مقاله سیمان

 • عمران - معماری - شهرسازی
 • ۶۹
 • از تعریف کلی سیمان مشخص می گردد که سیمان ماده ای متشکل از مواد آهکی نظیر سنگ آهک یا گچ و مواد شامل اکسیدهای سیلیسیم و <a class="keyword " href="/جستجوی-مقالات/q/آلومینیوم" data-wiki-id="5641" title="تحقیق در ...

دانلود مقاله ننوتکنولوژی و صنعت سیمان و کربن ننوتیوبها

دانلود مقاله ننوتکنولوژی و صنعت سیمان و کربن ننوتیوبها

 • عمران - معماری - شهرسازی
 • ۶
 • در مقاله حاضر ابتدا به پدیده هزاره سوم – ننوتکنولوژی- بطور اجمالی پرداخته خواهد شد، پس از معرفی و آشنایی با این پدیده و اشاره مختصر به کاربردهای آن در کلیه علوم و فنون، منحصراً زمینه‌های کاربردی آن در صنعت سیمان بررسی خواهد شد. یکی از مهمترین مباحث ...

دانلود مقاله همایش بین‌المللی سیمان

دانلود مقاله همایش بین‌المللی سیمان

 • عمران - معماری - شهرسازی
 • ۱۰
 • بیماریهای ریوی از جمله آسم، برونشیت و پنوموکونیوز<br>بیماریهای پوستی از جمله درماتیتها، سرطانهای پوستی و واکنشهای حساسیت‌ نوری <br>بیماری عضلانی- اسکلتی از جمله کمردرد و سندرم تونل کارپال<br>در این مقاله سعی می‌شود با ذکر علل، ...

دانلود مقاله تاریخچه سیمان و کارخانه سیمان تهران

دانلود مقاله تاریخچه سیمان و کارخانه سیمان تهران

 • عمران - معماری - شهرسازی
 • ۷۳
 • الف) تاریخچه سیمان<br>سیمان از ارکان اصلی تشکیل دهنده بتن می باشد. در عصر حاضر سازه های بتنی به علل فراوان که از جمله آن دسترسی آسان به مصالح مورد نیاز می باشد دارای رشد چشمگیری می باشد. بالطبع سیمان نیز مورد توجه خاص مسوولان می ...

دانلود تحقیق سیمان

دانلود تحقیق سیمان

 • عمران - معماری - شهرسازی
 • ۱۶
 • سیمانهای نوع IP , IS,I‌ و P I(PM) II , و III با مواد هوا زا نیز که با علامت A مشخص می شود ، ساخته می شوند.<br>شکل (2 4 ) روند افزایش مقاومت بتن های ساخته شده با 335 کیلوگرم از سیمانهای مختلف در متر مکعب بتن ،<br>سیمان پرتلند معمولی (تیپ ...

دانلود گزارش کارآموزی کارخانه سیمان شیراز

دانلود گزارش کارآموزی کارخانه سیمان شیراز

 • عمران - معماری - شهرسازی
 • ۲۲
 • اهداف سازمان :<br>1) برپایی جشنواره : اهداف برپایی جشنواره <br>2) اعطای تهسیلات به کشاورزان و تعاونی ها سود تسهیلات 3 تا 13 درصد <br>3) آموزش متدای جدید کشاورزی <br>4) معرفی ادوات و ماشین آلات جدید به کشاورزان وتعاونی ها ...

دانلود گزارش کارآموزی کارخانه سیمان

دانلود گزارش کارآموزی کارخانه سیمان

 • عمران - معماری - شهرسازی
 • ۱۲۱
 • هدف از تدوین این گزارش کار ارائه اطلاعاتی در جهت شناخت ماهیت ، خواص ، خط تولید و انواع سیمان می باشد اساس آن بر چگونگی کار با دستگاههای تولید سیمان نمی باشد بلکه بر اساس دادن اطلاعات عمومی در رابطه با نحوه آن آزمایشاتی که انجام می شود است ...

دانلود طرح (پروژه کارآفرینی) بررسی طرح های تولیدی: محصولات سیمان و پنبه‌ نسوز (آزبست)

دانلود طرح (پروژه کارآفرینی) بررسی طرح های تولیدی: محصولات سیمان و پنبه‌ نسوز (آزبست)

 • پروژه کارآفرینی
 • ۸۵
 • مشخصات کلی طرح <br> از مدتها پیش با پیشرفت امور ساختمانی در ایران بویژه در استان خراسان محصولات سیمان و پنبه‌ی نسوز (آزبست) از قبیل انواع ورق برای پوشش ساختمانها و دیوارها و نیز انواع لوله‌های ساختمانی و فاضل آب و تحت فشار به علت دوری از مراکز ...

دانلود مقاله، تحقیق، پروژه دانشجویی رسا پیپر
پرداخت نهایی
عنوان مقاله
محصول به سبد خرید اضافه شد.