دانلود مقاله و تحقیق word با فرمت doc قابل ویرایش
افزودن به علاقه مندی ها

به اشتراک گذاری:

دانلود ‫پروژه استانداردهای ISO

دانلود
 • خلاصه
 • فهرست
 • خلاصه ‫پروژه استانداردهای ISO

  پروژه مربوط به درس کنترل کیفیت آماری

  مقدمه

  در جهان امروز هر لحظه با تحولات و تغییرات شگرف و برق آسایی مواجهیم. حرکت کیفیت گرایی در جهان تجارت، حرکتی تکاملی، مثبت و در عین حال توفنده و پر تلاش است که در دهه اخیر آغاز شده و به سرعت سراسر گیتی را فرا گرفته است.

  استانداردهای ایزو 9000 در حقیقت یک الگوی عملی و موفق برای پاسخگویی به این حرکت توفنده است. الگویی که عنوان زیان مشترک جهانی را به خود اختصاص داده و هم اکنون بیش  از 450000 واحد تولیدی و خدماتی در سراسر دنیا موفق به دریافت گواهینامه ایزو 9000 شده‌اند.

  اگر چه برخی از مدیران و کارشناسان در اولین برخوردها، با تردید به آن می‌نگریستند، اما به مرور و با ایجاد فرهنگ و بینش لازم و اثبات عملی بودن آن در تمامی واحدهای تولیدی و خدماتی که علاقمند به ارتقاء کیفیت محصولات و خدمات خود هستند، به تدریج شک‌ها تبدیل به یقین شد و مدیران به صورت روز افزون به استفاده از این استانداردها علاقه و تمایل نشان دادند. (کاوش، 1380، الف) خوشبختانه شناخت اهمیت و آغاز فعالیت در زمینه استانداردهای ایزو 9000 در صنایع تولیدی و خدماتی کشور دائماً در حال گسترش است.  دریافت اخباری همچون افزایش تعداد سازمان‌هایی که موفق به دریافت گواهینامه انطباق شده‌اند یا شروع فعالیت در کارخانجاتی که حتی در نقاط محروم قرار داشته و با همت دولت و تلاش مدیران، کارشناسان و کارگران ایثارگر تأسیس و به فعالیت اشتغال دارند یا ‎آغاز فعالیت در سازمان های خدماتی، فنی و مهندسی و حتی آموزشی و همچنین استمرار فعالیت در بسیاری از سازمان‌ها و نزدیک شدن یا آماده بودن تعدادی از سازمان‌ها برای انجام ممیزی نهایی، همگی و همگی نویدی است امید بخش در ایجاد یا گسترش فرهنگ ارزش نهادن بر کیفیت در صنایع کشور؛ فرهنگی که عامل بقاء، عامل موفقیت و عامل استمرار موفقیت برای هر سازمان تولیدی یا خدماتی چه در بازارهای داخلی و چه در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی است. (پورشمس، 1382، ص 1)

  آخرین اطلاعات غیر رسمی از مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، به عنوان نهاد ملی و مسئول و پشتیبان اجرای سیاستهای ارتقاء کیفیت کشور حاکی است که تاکنون بیش از 400 واحد تولیدی در کشور ما موفق به اخذ گواهینامه ایزو 9000 شده‌اند. امروزه دیگر کمتر مدیر یا کارشناسی را می‌توان یافت که به نقش و اهمیت کیفیت به عنوان مهمترین عامل توفیق در بازار رقابت و استانداردهای ایزو 9000 به عنوان مؤثرترین و موفقترین سازو کار دست یابی به کیفیت، اعتقاد وا اذعان نداشته باشد: مدلی که تاکنون بیش از 150 کشور جهان – از جمله کشور عزیز ما – آن را به صورت کامل پذیرفته اند. بدین لحاظ امید و انتظار می رود این روند در سال های آینده نیز رشد شتابنده‌ای داشته  باشد. (کاوش، 1380، الف) شاید در حال حاضر ضرورت داشته باشد (مشابه برخی از کشورهای در حال توسعه) تا در جهت شتاب بخشیدن به فعالیت‌های مؤثر، جلوگیری از دوباره کاری‌ها و یا اشتباهات و بالاخره به ثمر رسیدن سریع‌تر فعالیت ‌های آغاز شده، یک یا چند سازمان دولتی مرتبط با صنایع، پیشقدم گردیده و با همکاری متخصصان، مشاوران و بخصوص مدیران و کارشناسان صنایع دارای گواهینامه، انجمن یا جامعه‌ای را به وجود آورند تا در آن، همگی اعضاء صادقانه و مسئولانه و بر طبق یک برنامه زمانی منظم، آموخته‌ها و تجارت خود را در اختیار یکدیگر و سایر مدیران و کارشناسان مشتاق صنایع و بخصوص صنایعی که می‌خواهند با اتکاء بر نیرو و دانش کارکنان خود و به صورت مستقل فعالیت نمایند، قرار دهند. حفظ و محرمانه تلقی کردن تمامی اطلاعات، آموخته‌ها و تجارب فقط و فقط برای خود، نوعی خودخواهی و بی مسئولیتی است. اگر میهن خود را خانه اصلی خود بدانیم و در برابر آن مسئول باشیم، اگر موفقیت خود را وابسته به امید، نشاط، رضایت و موفقیت هم میهنان خود بدانیم، آن وقت است که ضرورت مسئولیت پذیر بودن برای انتقال اطلاعات، آموخته‌ها و تجارب به مشتاقان تلاشگر و صادق که همواره نیز حق‌شناس باقی خواهند ماند، بیشتر مشخص می‌گردد. دین مبین اسلام با زیبایی تمام، زکوه علم را در نشر علم می‌داند. (پورشمس، 1382 ، ص1)

  مروری اجمالی بر مراحل اصلی توسعه مفاهیم کیفیت

  3- مدیریت کیفیت جامع

  - مشتری مداری

  - کلیه محصولات و فرآیندها باید با توجه به نیاز و خواست مشتریان داخلی و خارجی تولید گردد.

  - مسئولیت کیفیت به عهده همه است.

  - توسعه مستمر سازمان و خود کنترلی در نظام کیفیت

   

  2- مدیریت نظام کیفیت

  - محصول و فرآیند گرایی

  - ترویج اصل رعایت کیفیت

  - سازماندهی نظام‌مند و مستند نظام کیفیت

   

   

  1- کنترل کیفیت

  - فقط محصول گرا

  - وجود حالتی شدیداً تخصصی در موضوع کیفیت

  1- اطلاعاتی درباره سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO)

  ISO حروف اختصاری سازمان پشت صحنه استانداردهای بین‌المللی سری ISO 9000 برای مدیریت و تضمین کیفیت است که در بیش از 150 کشور مورد قبول قرار گرفته و در هزاران سازمان تولیدی و خدماتی در بخش‌های دولتی و خصوصی در حال بهره‌برداری است.

  ISO 9000 یکی از موفقترین سری‌های استاندارد در تاریخ ISO (سازمان بین‌المللی استاندارد سازی)، است که در سطح جهان بازتاب گسترده‌ای داشته و نام ISO را در جامعه کاری در سطحی فراتر از متخصصینی که مستقیماً با استانداردهای فنی در تماسند، مطرح کرده است.

  انتشار اولین استانداردهای سری ISO 14000 در سپتامبر 1996 برای مدیریت محیط زیستی و روند سریع پذیرش این استانداردها در جامعه کاری، نوید دهنده معروفیت بیشتری برای نام ISO می باشد. با این حال بسیاری از اعضاء جامعه کاری ممکن است آشنایی کمتری با سازمانی که پشت صحنه ISO 14000 , ISO 9000 قرار گرفته است، داشته باشند.

  1-1- فراتر از ISO 9000 و ISO 14000

  ISO 9000 و ISO 14000 تنها دو سری از بین حدود 15000 استاندارد بین‌المللی است که ISO از بدو فعالیتش در سال 1947 منتشر کرده است. ISO برای موضوعات فنی زیر، استاندارد تعیین می‌کند:

  مهندسی مکانیک، مواد شیمیایی پایه، مواد غیرفلزی، سنگ معدن و فلزات، پردازش اطلاعات، گرافیک و عکاسی، کشاورزی، ساختمان، تکنولوژی های ویژه، بهداشت و درمان، علوم پایه، محیط زیست و بسته‌بندی و توزیع کالا.

  1-2- نام ISO

  ISO یعنی سازمان بین‌المللی استاندارد سازی. (ISO) یک علامت اختصاری نیست، بلکه نامی است که از کلمه یونانی (isos) به معنی مساوی ریشه می‌گیرد. پیشوند (iso) که در بسیاری از لغات مانند: (isometric) ( به معنی یک اندازه) و (isonomy) (به معنی تساوی قوانین یا تساوی افراد در مقابل قانون) بکار رفته است از همین کلمه ریشه می‌گیرد با مقایسه دو کلمه «مساوی» و «استاندارد » مشخص می‌شود که چرا نام ISO برای این سازمان انتخاب شده است. علاوه بر این نام ISO در سر تا سر جهان برای مشخص کردن این سازمان بکار می‌رود؛ و بدین ترتیب از ایجاد علائم اختصاری متعددی که از ترجمه «سازمان بین‌المللی استاندارد سازی» ایجاد می‌شود، مانند IOS   در زبان انگلیسی و OIN در زبان فرانسه جلوگیری شده است. بنابراین در همه کشورها نام کوتاه این سازمان همیشه ISO است.

  1-3- غیردولتی

  ISO یک سازمان غیردولتی است. این سازمان جزء سازمان ملل متحد نیست (اگر چه با تقریباً تمام دفاتر تخصصی خانواده ملل متحد ارتباط نزدیک دارد). اعضاء بر این سازمان که در حال حاضر حدود 150 کشور را شامل می‌شود، از نمایندگان دولتی تشکیل نشده است: بلکه متشکل از سازمانها یا مؤسسات ملی استاندارد است که بر اساس رویه یک سازمان از هر کشور انتخاب شده‌اند.

  1-4- اختیاری

  کلیه استانداردهایی که توسط ISO تدوین می‌شوند اختیاری هستند. ISO هیچگونه قدرتی برای تحمیل کاربرد آن‌ها ندارد. درصدی از این استانداردها غالباً مرتبط با بهداشت، ایمنی یا محیط زیست و در بخشی از کشورها به صورت بخشی از قوانین اصلی درآمده، یا این که در قوانین به عنوان پایه فنی بدان اشاره شده است. به هر جهت اینگونه کاربرد استانداردها، تصمیم‌ مستقل مقامات قانونگذار یا دولت‌های کشورهای مربوطه می‌باشد. ISO به شخصه، هیچگونه قدرت قانونی یا قانونگذاری ندارد.

  1-5- اتفاق نظر

  استانداردهای ISO متأثر از نیروهای بازارند. این استانداردهای با اتفاق نظر بین المللی متخصصین مختلف، از جمله بخش‌های صنعت، فنی و تجارت تدوین می‌شوند که برای استاندارد خاصی ابراز نیاز کرده‌اند. این گروه توسط متخصصین دولتی، مقامات قانونی، مراکز آزمایش، دانشگاهیان، گروههای مصرف کنندگان یا سازمان‌هایی با دانسته‌های مرتبط ، یا آن‌هایی که در ارتباط با استاندارد در حال تدوین، اظهار تمایل کرده‌اند، همراهی می‌شوند. اگر چه استانداردهای ISO ماهیت اختیاری دارند، ولی از آنجا که در پاسخ به تقاضای بازار تدوین می‌شوند و بر اتفاق نظر گروههای ذینفع مبتنی می‌باشند، از کاربردهای وسیعی برخوردارند. 

 • فهرست ‫پروژه استانداردهای ISO

  مقدمه ..............................................................................................................

  1- اطلاعاتی درباره سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO) ...........................

  1-1- فراتر از ISO 9000 و ISO 14000 ....................................................

  1-2- نام ISO .................................................................................................

  1-3- غیر دولتی ..............................................................................................

  1-4- اختیاری ..................................................................................................

  1-5- اتفاق نظر ...............................................................................................

  1-6- وظیفه ISO ............................................................................................

  1-7- رعایت استانداردها .................................................................................

  1-8- گواهینامه ISO 9000 و ISO 14000 ..................................................

  1-9- برچسب محصول نیست..........................................................................

  1-10- علامت ISO ........................................................................................

  2- سازمان ISO و استانداردهای مدیریت کیفیت .....................................

  2-1- تاریخچه استانداردهای مدیریت کیفیت ..................................................

  2-2- ISO 9000 – 1994.............................................................................

  2-3- ISO 9000 – 2000 ............................................................................

  2-4- ISO 14000..........................................................................................

  2-5- QS 9000/ISO TS 16949 ...............................................................

  3- مبانی مدیریت کیفیت...............................................................................

  3-1- تغییر در مفهوم کیفیت ...........................................................................

  3-2- مفهوم کیفیت..........................................................................................

  3-3- کیفیت از دیدگاه ISO 9000..................................................................

  3-4- واژه‌های عمومی......................................................................................

  3-5- مفاهیم مربوط به کیفیت .........................................................................

  3-6- اصطلاحات مربوط به ابزارها و فنون.................................................................

  4- نیازمندی‌های نظام مدیریت کیفیت.........................................................

  4-1- نیازمندی‌های 1994 – ISO 9000 ......................................................

  4-2- نیازمندی‌های ISO 9000 – 2000........................................................

  4-3- نیازمندی های QS 9000/ISO TS TS 16949 .................................

  5- اجرای استانداردهای مدیریت کیفیت در سازمان............................................

  5-1- تصمیم و مأموریت .................................................................................

  5-2- خط مشی کیفیت.....................................................................................

  5-3- انتخاب محدوده.......................................................................................

  5-4- طرح‌ریزی پروژه.....................................................................................

  5-5- تجزیه و تحلیل شرکت و فرایندهای آن ..................................................

  5-6- ارزیابی مقدماتی .....................................................................................

  5-7- طراحی نظام مدیریت کیفیت و ساختار مستندات ...................................

  5-8- انتخاب و‌ آموزش ممیزین داخلی ...........................................................

  5-9- مستندسازی نظام مدیریت کیفیت ..........................................................

  5-10- ایجاد ارتباط و انتخاب ممیز..................................................................

  5-11- استقرار نظام مدیریت کیفیت.................................................................

  5-12- ممیزی خارجی (ممیزی گواهینامه) ......................................................

  5-13- بازاریابی ...............................................................................................

  فهرست منابع و مآخذ..............................................................................................

مقالات مرتبط

Cached 1396/05/28
دانلود مقاله مدیریت کیفیت iso9000

دانلود مقاله مدیریت کیفیت iso9000

 • اقتصاد - حسابداری - مدیریت
 • ۶۸
 • ISO سازمان حامی ISO 9000 <br>مجموعه استاندارهای بین المللی ISO 9000 برای مدیریت و تضمین کیفیت ، در بیش از 90 کشور مورد استفاده قرار گرفته است و تا کنون هزاران سازمان تولیدی و خدماتی در بخشهای دولتی و خصوص موفق به استقرار سیستم کیفیت بر اساس ...

دانلود تحقیق استانداردهای‌ کنترل کیفیت

دانلود تحقیق استانداردهای‌ کنترل کیفیت

 • اقتصاد - حسابداری - مدیریت
 • ۱۱
 • یکی از استانداردهای حسابرسی، استاندارد کنترل کیفیت کار حسابرسی است که در بخش ۲۲ استانداردهای حسابرسی مطرح شده است. در این بخش، کار حسابرسی به معنای اشتغال حرفه‌ای درحرفه حسابرسی مطرح شده و محدود به کار اجرایی نیست. <br>‌چنان که در مقدمه ...

دانلود مقاله استقرار سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاهها بر مبنای استاندارد ISO 17025 در شرکت ایتراک

دانلود مقاله استقرار سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاهها بر مبنای استاندارد ISO 17025 در شرکت ایتراک

 • اقتصاد - حسابداری - مدیریت
 • ۱۸۸
 • استاندارد بین المللی ISO / IEC 17025 که در نتیجه تجربیات وسیع حاصل از اجرای ISO / IEC Guide 25 و استاندارد اروپایی EN 45001 تهیه گردیده است , اکنون جایگزین هر دو آنها شده است . استاندارد ایران – ایزو – آی ای سی 17025 که بر اساس استاندارد بین المللی ...

دانلود مقاله معرفی استانداردها و سیستمهای مدیریت کیفیت

دانلود مقاله معرفی استانداردها و سیستمهای مدیریت کیفیت

 • اقتصاد - حسابداری - مدیریت
 • ۳۳
 • استاندارد HACCP <br> معرفی:<br> HACCP مجموعه الزامات مربوط به سیستم مدیریت بهداشت مواد غذایی است که این اصطلاح از اولHazard Analysis & Critical Control Poine“ به معنی ” تجزیه و تحلیل خط و نقاط کنترل بحرانی“ گرفته شده است. برای اولین ...

دانلود مقاله تکنولوژی تولید انواع سوسیس، کالباس و همبرگر کنترل کیفیت و استانداردهای لازم

دانلود مقاله تکنولوژی تولید انواع سوسیس، کالباس و همبرگر کنترل کیفیت و استانداردهای لازم

 • صنایع غذایی
 • ۸۷
 • گوشت و فراورده‌های آن یکی از منابع مهم پروتئین در رژیم غذایی افراد محسوب می‌شود، ضمن آن که مصرف به اندازه آن، تامین کننده مواد مغذی نظیر آهن، روی، انواع ویتامین‌ها می‌باشد.و لذا امروزه یکی از شاخه‌های مهم صنایع غذایی دئر کشور، صنایع گوشت است که در ...

دانلود گزارش کارآموزی مدیریت صنعتی کنترل کیفیت (M.S.A, S.P.C)

دانلود گزارش کارآموزی مدیریت صنعتی کنترل کیفیت (M.S.A, S.P.C)

 • اقتصاد - حسابداری - مدیریت
 • ۵۱
 • به منظور جلوگیری از ضایعات، افزایش بهره وری در واحدهای تولیدی و خدماتی، جلب رضایت خاطر مشتریان داخلی و خارجی و افزایش صادرات، ایجاب می‌کند تا شرکتها و کارخانجات کنترل کیفیت را تولید کالا و خدمات خود لحاظ کرده و روز به روز سطح آن را افزایش دهند. برای ...

دانلود مقاله نظامهای کنترل مدیریت در سازمانهای امروز

دانلود مقاله نظامهای کنترل مدیریت در سازمانهای امروز

 • اقتصاد - حسابداری - مدیریت
 • ۲۰
 • <p>چکیده</p> <p>سازمانها برای حفظ بقای خود و پیشرفت در دنیای رقابتی امروز به بهبود مستمر عملکرد خود نیاز دارند و در این راستا استفاده از نظام های کنترل مدیریت ضروری است.</p> <p>این مقاله به معرفی نظام های کنترل مدیریت ...

دانلود مقاله نظامهای کنترل مدیریت در سازمانهای امروز

دانلود مقاله نظامهای کنترل مدیریت در سازمانهای امروز

 • اقتصاد - حسابداری - مدیریت
 • ۱۸
 • <p>نظامهای کنترل مدیریت در سازمانهای امروز<br>  </p> <p>چکیده</p> <p>سازمانها برای حفظ بقای خود و پیشرفت در دنیای رقابتی امروز به بهبود مستمر عملکرد خود نیاز دارند و در این راستا استفاده از نظام های کنترل ...

دانلود تحقیق دستورالعمل کنترل کیفیت

دانلود تحقیق دستورالعمل کنترل کیفیت

 • تاسیسات - مکانیک
 • ۱۲
 • <p>دستورالعمل کنترل کیفیت</p> <p>کنترل کیفیت از بدو ورود مواد اولیه به کارخانه انجام می شود و در صورت داشتن استانداردهای مورد انتظار ویژگی های مورد نظر پس از تست از نظر خلوص ....) به انبارهای مواد اولیه منتقل می شود.</p> ...

دانلود مقاله قرقاول مشخصات بیولوژیکی، اهمیت و سودمندیها نکات مدیریتی در پرورش و کنترل بیماری متداول

دانلود مقاله قرقاول مشخصات بیولوژیکی، اهمیت و سودمندیها نکات مدیریتی در پرورش و کنترل بیماری متداول

 • کشاورزی - دامپروری
 • ۱۳
 • <p>قرقاول : مشخصات بیولوژیکی، اهمیت و سودمندیها نکات مدیریتی در پرورش و کنترل بیماری متداول</p> <p>معرفی:<br> جدول شماره یک بعضی از مشخصات بیولوژیکی مشترک گونه قرقاولهای دنیا را به طور خلاصه نشان می دهد.<br> ...

دانلود مقاله، تحقیق، پروژه دانشجویی رسا پیپر
پرداخت نهایی
عنوان مقاله
محصول به سبد خرید اضافه شد.